Jdi na obsah Jdi na menu
 


NAPSALI O NÁS


2008

 Zájem o vánoční koncert

zdroj:www.tydenik-hornik.cz

 
 HAVÍŘOV Tradičním vánočním koncertem před zaplněným sálem havířovské Renety uzavřela v neděli 14. prosince letošní jubilejní stý rok své činnost Hornická kapela Dolu Darkov.

Jak uvedl pro Horníka dirigent souboru Jaroslav Šindel, byl to rok vydařený a bohatý na úspěchy. Kapela hrála třikrát v zahraničí – dvakrát v Itálii a jednou ve Francii – a vždy se setkala s příznivým ohlasem. „Máme z toho opravdu dobrý pocit. Naše vystoupení a naši muziku posluchači v Evropě berou, a to je příjemné zjištění,“ shrnul dojmy ze zahraničních cest Jaroslav Šindel.
A první vystoupení v roce 2009? „Už tradičně zahrajeme horníkům při nástupu na první směny po Novém roce. Ráno v 5 hodin budeme koncertovat na závodě 2 Dolu Darkov, na závodě 3 přivítáme hudbou havíře, kteří půjdou na odpolední směnu,“ přiblížil plány kapely na úvod roku 2009 dirigent Šindel.
Úspěšné i mažoretky
Vánoční koncert Hornické kapely Dolu Darkov by samozřejmě nebyl úplný, kdyby jej nedoprovázely svým vystoupením také darkovské mažoretky Dixi. Rovněž ony okořenily 30. rok své umělecké činnosti krásnými úspěchy a mají se čím pochlubit.
„Na mistrovství Evropy v mažoretkových sportech v polském Opole získala starší děvčata titul vicemistryň a mladší v kategorii do 15 let dokonce titul mistryň starého kontinentu,“ přiblížila vedoucí souboru Kateřina Jonešová. „Už v únoru se chystáme na další zahraniční zájezd, tentokrát do Francie.“
Bohuslav Krzyžanek


Sto let rozdává radost a potěšení

 

zdroj:www.tydenik-hornik.cz

 
 Havíři mohou být na svou Hornickou kapelu Dolu Darkov pyšní

STONAVA Pastva pro uši i oči. Přesně tak lze charakterizovat jubilejní koncert Hornické kapely Dolu Darkov - Stonava, který se uskutečnil v sobotu 11. října v sále Domu PZKO ve Stonavě u příležitosti 100. výročí založení souboru. Krásné melodie, vystoupení sólistů a mažoretek ze skupiny Dixi musely uspokojit, ne-li nadchnout četné posluchače a diváky. „Orchestr zahrál nad svoje možnosti a to člověka samozřejmě těší,” neskrýval spokojenost kapelník Jaroslav Šindel.
Hornická kapela Dolu Darkov, která působí podobně jako mažoretky Dixi u zájmového klubu zmíněné šachty, vznikla před I. světovou válkou jako stonavský obecní orchestr. Za léta svého působení zaznamenala období dobrá i ta méně dobrá, řadu úspěchů, ale také několik hlubokých krizí. O její dobré jméno se starali kapelníci Hrdlička, Josef Michalski, Emil Dziadura, František Penkala, Josef Balický, Jan Kienďura nebo Petr Szwanczar. Od roku 1981 vede soubor po umělecké stránce právě kapelník Jaroslav Šindel.
Velkým mezníkem v historii kapely se stal rok 1962. Byl vybudován Důl Suchá Stonava a orchestr začíná hrát pod jeho závodním klubem jako hornická kapela. Vystupuje na Dnech horníků a při mnoha hornických svátcích a oslavách. Daří se jí i na zahraničních zájezdech – zcestovala téměř celou Evropu a zahrála i v daleké Jižní Koreji.
„Dnes patříme mezi středně velké dechové orchestry. Na koncertech vystupuje do padesáti hráčů a hrajeme široký repertoár od dobře napsaných tradičních skladeb pro dechovky po operní, operetové a muzikálové melodie, swing a současnou hudbu,“ popisuje Jaroslav Šindel.
Fakt, že na stonavské scéně se objevilo tentokrát pětapadesát muzikantů, komentuje s úsměvem. „Jubilejní koncert ke století činnosti je významná událost a tak se chtěli ukázat všichni a patřičně si to užít,“ směje se.
Jedno století má stonavská hornická kapela za sebou. Jaká přání a jaké plány ji budou provázet do budoucna? „Víte, já dělám hudbu od svých dvaceti let, možná i o něco déle. Hudba je můj největší koníček, můj život. Je to jako droga, silná droga, ale pozitivní. Proto bych si přál, aby se našli noví mladí hudebníci, kteří budou v této tradici pokračovat a dále ji rozvíjet,“ svěřuje se Jaroslav Šindel.
„A plány na nejbližší období? Vynasnažíme se sehrát zase nějaké nové, zajímavé melodie, které se budou líbit nejen kapele, ale především posluchačům. Chceme rozdávat radost a potěšení, to je smysl celého našeho snažení,“ zamýšlí se zkušený kapelník.
Pokud byste si chtěli užít hudby Hornické kapely Dolu Darkov, nejbližší příležitost se naskytne v sobotu 25. října od 16.00 hodin ve Společenském domě Reneta v Havířově. Mažoretky Dixi budou slavit 30 let úspěšné činnosti a „jejich” orchestr při tom samozřejmě nemůže chybět.
Text a foto: Bohuslav Krzyžanek

Jeden víkend oslaví sýry, další stovku

/zdroj:tydenik-hornik.cz/

STONAVA (uzi) Na tradiční festival sýrů do francouzského města Montbrison se vypravila na první říjnový víkend Hornická kapela Dolu Darkov a jejich nerozlučný doprovod soubor mažoretek Dixi. Ještě větší událost ji ale čeká v nadcházejícím, druhém, víkendu tohoto měsíce – oslava sto let orchestru!
„Prožíváme teď opravu hojné období. Sotva odehrajeme na oslavách sýrů, jimiž je montbrisonský region proslavený, uskuteční se Jubilejní koncert k našemu 100. výročí založení. Jde o prestižní akci Dolu Darkov, obce Stonava a samozřejmě celé Hornické kapely, “ sdělil vedoucí a dirigent Jarda Šindel.
Tato velká oslava se bude konat ve stonavském PZKO v sobotu 11. října od třetí hodiny odpolední. Hornická kapela Dolu Darkov i mažoretky Dixi všechny srdečně zvou!

 

ITALSKÁ ŠTACE SE VYDAŘILA
/zdroj:tydenik-hornik.cz/
DARKOV IX. Festival hudby, Giulianova, Itálie. To byla v dubnu další se zahraničních „štací“ Hornické kapely Dolu Darkov a jejího neodmyslitelného doprovodu Dixi mažoretek. Nutno zdůraznit, že velice úspěšná! Z přehlídky v městečku u Jaderského moře v oblasti Teramo si totiž odváželi muzikanti pohár za hudbu, mažoretky cenu za nejlepší choreografii a jednu z nich – Aničku Vargovou – tam dokonce vyhlásili za festivalovou miss.
„Oficiální přivítání na radnici. Slavnostní nástup na místním stadionu, hymny a první soutěžní vystoupení. Na akci se nejen soutěžilo, ale také hrálo v ústavu postižených, silně vnímajících lidí a často spontánně reagujících. Vystoupili jsme na mši, kterou celebroval biskup, největší hříšník Tomáš s mažoretkou přinesli obětní dary. Čekalo i nás defilé přes město a kolem moře. Na pozvání jsme hráli pro majitele obchůdku, kde byla spousta dobrot domácí kuchyně a vřelá pohostinnost. Koncertní pódiová vystoupení …“ popisoval Jaroslav Šindel, umělecký vedoucí kapely.
Zážitků tam podle něj bylo na tisíce. Vždyť, kdo viděl soubor z exotického karibského Guadalupe zahrát francouzskou hymnu na jedinou trumpetu, pět bubnů z barelů a šest mořských mušlí? Běhající muzicírující italské četníky carabinieri? Čínskou omladinu hrající americké swingové hity? Skromné malé a milé členy 170hlavého tělesa z Mexika (vítězů přehlídky) a jejich dívky jako z telenovel? Či divoké ruské kadety z moskevské armádní hudební školy? To vše v příjemném jarním středomořském klimatu (vzduch asi 20 °C, moře okolo 15 °C – bylo i koupání).
Havířské mundůry se mezi tím neztratily. „Znovu jsme se přesvědčili, že tradiční česká muzika a krása našich děvčat jsou ceněné a hodné obdivu. Naše výhoda v hudbě je, že můžeme na rozdíl od jiných národů čerpat z nepřeberného archivu našich autorů. O půvabu českých děvčat nepochybuje snad nikdo, i ti ruští vojáci je tam pořád naháněli,“ dodal Šindel.
„Úspěchu kapely i mažoretek si velmi cením. Nabídky na další naše vystoupení se jen hrnou,“ upřesnila Hana Brodová vedoucí děvčat z Dixi. Hornickou kapelu Dolu Darkov s fešným doprovodem by tak rádi viděli (a je už pozvali) například na podzimním festivalu sýrů ve francouzském městě Lyon.
Radek Lukša
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Ve středu 2. ledna ve vestibulu závodu 2 Dolu Darkov před vstupními turnikety od 5 hodin vyhrávala Hornická kapela Dolu Darkov pod taktovkou Jaroslava Šindela. Řízné pochody třicítky hudebníků evidentně vylepšovaly náladu a vykouzlily v brzkém ránu úsměvy na tvářích příchozích. „Jaké mám pocity při příchodu na letošní první směnu?,“ opakuje naši otázku jeden z horníků. „Normální. Jde o šichtu jako každou jinou, i když je první v roce. Ale je hezké, že nás na ní vítá dechovka. Potěší to, tak nějak probudí, zlepší náladu. Snad nám úsměvy a optimismus vydrží po celý nový rok,“ doplnil vesele.
Určitě si to přejeme všichni.
(Josef Lys)

2007


HORNICKÁ KAPELA DO KRAJE VÍNA A LEVANDULE
zdroj:www.tydenik-hornik.cz

VALREAS/OSTRAVA (vi) Hornická kapela pod taktovkou Jaroslava Šindela a mažoretky Dixi vedené Kateřinou Kubíčkovou absolvovaly v prvním srpnovém týdnu cestu do Francie. Oba soubory reprezentovaly ZK Dolu Darkov a Českou republiku na festivalu Corso de la Levande v městečku Valréas v Provenci na jihovýchodu země. „Karnevalové korzo seObrazek neobešlo bez pestrobarevných alegorických vozů vonících levandulí, která patří s vinnou révou a tymiánem k symbolům zdejšího kraje. Pestrého programu se kromě nás zúčastnily soubory ze Španělska, Polska, Ruska, Belgie, Itálie a dalších zemí. Další vystoupení jsme absolvovaly v asi sto kilometrů vzdáleném horském městečku Burzet. Česká hudba a šarm našich mažoretek měly u diváků mimořádný ohlas,“ hodnotila po návratu do vlasti Kateřina Kubíčková. Členové výpravy si ve volném čase prohlédli i místní pamětihodnosti. V horkém počasí, jak dokládá i náš snímek, využila děvčata z Dixi možnosti ochladit se na koupališti ve Valréas.


Obrazek


„Atmosféra zde bývá vždy výjimečná,“ říká dirigent a umělecký šéf orchestru Jaroslav Šindel (na snímku). „Během pestrého kulturního programu se dobře baví Stonavané, ale také hosté ze širokého okolí. Naše letošní vystoupení se příliš nelišilo od let minulých. Kapela hrála a děvčata tančila před vděčným a znalým publikem, v jehož středu nemohl chybět starosta Stonavy Ondřej Feber.“ Pro darkovské muzikanty a mažoretky bylo stonavské vystoupení generálkou před cestou do Francie. O jejím průběhu si v Horníku povíme někdy příště.

HORNICKÁ KAPELA NA POČEST MÁŘÍ MAGDALÉNY
zdroj:www.tydenik-hornik.cz
STONAVA (vi) Hornická kapela Dolu Darkov spolu s mažoretkami Babydixi, Minidixi a Dixi se představila na červencové pouti ke svaté Máří Magdaléně ve Stonavě.


KAPELA A DIXI V RYTMU FLAMENCA
zdroj:tydenik-hornik.cz

Skvěle reprezentovali českou kulturu a hornický cech na Pyrenejském poloostrově

Na Velikonoční pondělí vyrazil autobus se členy Zájmového klubu Dolu Darkov, muzikanty Hornické kapely a mažoretkami Dixi na dlouhou cestu na Pyrenejský poloostrov. Jejich cílem bylo město Murcia na pobřeží jihovýchodního Španělska, kam byli pozváni pořadateli jarního karnevalu s poněkud truchlivým názvem „Pohřeb sardinek“.
Kořeny slavnosti sahají do poloviny 19. století. Postupem času se lidový zvyk „obětování“ sardinky stal velice populární nejen v autonomní oblasti Murcia, ve Španělském království i za jeho hranicemi. Dá se říci, že Velikonocemi pro místní obyvatele končí zimní půst a začíná doba hojnosti. Právě sardinka je symbolem odříkání, se kterým je třeba se důstojně rozloučit. Město Murcia, s téměř půl milionem obyvatel, se jednou ročně rozrůstá o další tisíce domácích i zahraničních hostů, kteří si nechtějí nechat ujít velkolepou a barvitou show.
Do slavnostně vyšňořeného města dorazila výprava českých umělců po více než čtyřicetihodinové namáhavé cestě, se zastávkou v Barceloně. „Po příjezdu nás překvapilo počasí. Bylo paradoxně chladnější než u nás. Navíc drobně pršelo. Nic příjemného pro hraní a pochodování venku,“ konstatoval dirigent Hornické kapely Jaroslav Šindel. Naštěstí se obloha umoudřila a oba soubory mohly při vystoupeních předvést naplno své umění.
Vrcholem festivalu bylo sobotní defilé městem. Kolem ulic a na náměstí se shromáždily tisíce nadšených diváků. Televizní přenos šel do celého Španělska. A jak viděl atmosféru sobotní noci Jaroslav Šindel? „Fantastický zážitek! Spolu s námi kráčely soubory z Mexika, Martiniku, bizarní postavy na chůdách, laponští vikingové z Philadelphie, polonahé tanečnice z Brazílie. ObrazekMužská část publika se mohla kochat pohledem na více či méně oděná těla dam různého věku, od těch útlých, až po plnoštíhlé. Uprostřed mumraje muži v krojích rozdávali dárky – svítící prsteny, trumpetky a jiné suvenýry. Hrozen dětí je chtěl umačkat: El padre, a mi, a mi! Všemu přihlížela z tribuny královna karnevalu Doňa Sardina. Její vláda skončila teprve upálením makety sardinky a velkolepým ohňostrojem.“
A ještě jeden moment Jaroslava Šindela příjemně překvapil. V Murcii slyšel hrát řadu malých dechových kapel na docela dobré úrovni. A to prý na jihu Evropy nebývá právě obvyklé. „Česká muzika a naše děvčata patřila k ozdobám festivalu. Tak naše vystoupení hodnotil místní tisk. S tak velkolepým přijetím našich souborů jsme se v zahraničí ještě nesetkali. Dík za to patří všem členům orchestru. Nesmím zapomenout na skvělé Dixi s první mažoretkou Aničkou Vargovou,“ podtrhl šéfdirigent Jaroslav Šindel. Ještě letos by měly oba soubory ZK Dolu Darkov znovu vystupovat v zahraničí. Cílem má být v srpnu Francie.

HORNICKÁ KAPELA DO ŠPANĚLSKA

zdroj:www.tydenik-hornik.cz

HAVÍŘOV-2007(vi) Na Pyrenejský poloostrov zamíří v pondělí 9. dubna mažoretky Dixi pod vedením Kateřiny Kubíčkové a Hornická kapela Dolu Darkov s dirigentem Jaroslavem Šindelem. V příštím týdnu zakončeném povelikonočním víkendem tam ve městě Murcia, centru stejnojmenného autonomního regionu na jihovýchodním pobřeží Španělska, budou reprezentovat Českou republiku, OKD a hornický obor na tradiční slavnosti zvané ,,Pohřeb sardinek“ ve městě Murcia.
Obrazek Jak Horník informovala manažerka souboru Dixi Pavla Slamečková, festival má kořeny v polovině 19. století, kdy v oblasti San Antolin vyšla skupina přátel během narozeninové oslavy ven na ulici a na ramenou nesla rakev s mrtvými těly sardinek. Zvyk se postupně rozšířil až do dnešní rozměrů grandiózního karnevalu. Vrcholem akce bývá vždy první povelikonoční sobotu barvitý průvod plný hudby, tance a zpěvu. Obyvatelé Murcie a okolí v něm jako ,,Sardineros“ uctívají dávnou tradici.
,,Pohřeb sardinek představuje unikátní a ohromující party, která každoročně přitahuje pozornost tisíců přímých účastníků. Díky televizním přenosům mohou být při tom i miliony diváků španělské veřejnoprávní TVE,“ říká P. Slamečková. „Je pro nás ctí, že jako Dixi a Hornická kapela Dolu Darkov pod taktovkou kapelníka Jaroslava Šindela budeme při tom. Ne každý den se nám povede být součástí programu s téměř devadesáti skupinami muzikantů a tanečníků z celého světa.“


2004

Horníci jedou na karneval do italské Verony a francouzského Mentonu

Foto z karnevaluHornická kapela dolu Darkov ze Stonavy, společně s šestnácti mažoretkami, odjíždí dnes (ve čtvrtek 19. února) reprezentovat tradiční českou dechovku na tradiční karneval do italské Verony. Po dvou víkendových vystoupeních pak pokračuje v cestě přes italskou Riviéru až do francouzského Mentonu, kde bude až do čtvrtka 26. února hrát na festivalu „Mandarinek a pomerančů“. Leden a únor patří v těchto oblastech k měsícům, kdy dozrávají citrusové plody. Velké množství pomerančů, citrónů a mandarinek tak skončí jako výzdoba obrovských alegorických vozů, které vyrážejí do průvodu spolu s muzikanty a tanečníky.

Za Hornickou kapelu dolu Darkov Artur Kubica

2003

Vánoční hornický koncert

Sobota 20.prosince, 16:00, Havířov, Společenský dům Reneta

Hornická kapela Stonava dolu Darkov, společně s mažoretkami Dixi, pořádají pro všechny milovníky svátečních melodií a přátelé vánoční koncert, který začíná v sobotu 20. prosince v 16 hodin ve velkém sále Společenského domu Reneta v Havířově.

Uslyšíte skladby například Pavla Josefa Vejvanovského, Jana Jakuba Ryby, Jaromíra Vomáčky a mezi jinými také nejznámější české koledy v podání sólistů orchestru.

Hornická kapela Stonava dolu Darkov hraje a rozdává radost svým posluchačům již 95 let, tedy od roku 1908, kdy se parta havířů rozhodla orchestr založit. Dodnes hrají v kapele potomci zakladatelů nebo dlouholetých členů. V novodobější historii přibližně dvanácti let slaví orchestr úspěchy v zahraničí, především pak na různých festivalech ve Španělsku, Itálii a Francii. Letos v srpnu reprezentovali muzikanti tohoto amatérského tělesa českou hudbu na ostrově Che-ju (čedžu) v Jižní Koreji.

Artur Kubica

 

Obrazek


Hornická kapela Dolu Darkov a mažoretky Dixi sbírali ceny v městečku Giulianova
DARKOV-IX. Festival hudby, Giulianova, Itálie. To byla v dubnu další se zahraničních „štací“ Hornické kapely Dolu Darkov a jejího neodmyslitelného doprovodu Dixi mažoretek. Nutno zdůraznit, že velice úspěšná! Z přehlídky v městečku u Jaderského moře v oblasti Teramo si totiž odváželi muzikanti pohár za hudbu, mažoretky cenu za nejlepší choreografii a jednu z nich – Aničku Vargovou – tam dokonce vyhlásili za festivalovou miss.
„Oficiální přivítání na radnici. Slavnostní nástup na místním stadionu, hymny a první soutěžní vystoupení. Na akci se nejen soutěžilo, ale také hrálo v ústavu postižených, silně vnímajících lidí a často spontánně reagujících. Vystoupili jsme na mši, kterou celebroval biskup, největší hříšník Tomáš s mažoretkou přinesli obětní dary. Čekalo i nás defilé přes město a kolem moře. Na pozvání jsme hráli pro majitele obchůdku, kde byla spousta dobrot domácí kuchyně a vřelá pohostinnost. Koncertní pódiová vystoupení …“ popisoval Jaroslav Šindel, umělecký vedoucí kapely.
Zážitků tam podle něj bylo na tisíce. Vždyť, kdo viděl soubor z exotického karibského Guadalupe zahrát francouzskou hymnu na jedinou trumpetu, pět bubnů z barelů a šest mořských mušlí? Běhající muzicírující italské četníky carabinieri? Čínskou omladinu hrající americké swingové hity? Skromné malé a milé členy 170hlavého tělesa z Mexika (vítězů přehlídky) a jejich dívky jako z telenovel? Či divoké ruské kadety z moskevské armádní hudební školy? To vše v příjemném jarním středomořském klimatu (vzduch asi 20 °C, moře okolo 15 °C – bylo i koupání).
Havířské mundůry se mezi tím neztratily. „Znovu jsme se přesvědčili, že tradiční česká muzika a krása našich děvčat jsou ceněné a hodné obdivu. Naše výhoda v hudbě je, že můžeme na rozdíl od jiných národů čerpat z nepřeberného archivu našich autorů. O půvabu českých děvčat nepochybuje snad nikdo, i ti ruští vojáci je tam pořád naháněli,“ dodal Šindel.
„Úspěchu kapely i mažoretek si velmi cením. Nabídky na další naše vystoupení se jen hrnou,“ upřesnila Hana Brodová vedoucí děvčat z Dixi. Hornickou kapelu Dolu Darkov s fešným doprovodem by tak rádi viděli (a je už pozvali) například na podzimním festivalu sýrů ve francouzském městě Lyon.
Radek Lukša

------------------------------------------------------------------------------------------------